W Osace znajduje się budynek, przez którego 5, 6 oraz 7 piętro biegnie… autostrada! Takie rzeczy tylko w Japonii! Więcej o niezwykłym Gate Tower Building znajdziecie poniżej.

Co ciekawe i aż nie do uwierzenia, podobno w budynku w ogóle się tego nie czuje. Po prostu winda nie zatrzymuje się na wybranych piętrach. Obiekt liczy 16 pięter, ale 5, 6 oraz 7 są niedostępne – Gate Tower Building to jeden z nowoczesnych biurowców w Osace. Winda jedzie z 4. piętra bez zatrzymywania aż na 8.

Najemcą ww. pięter jest Expressway Hanshin – tak, naprawdę przejeżdżają tędy samochody. Właściciel gruntu oraz rząd Japonii podpisali mianowicie umowę, która na to zezwala. Aby wyjaśnić tę oryginalną sytuację, warto się cofnąć do czasów początków epoki Meiji – to okres od września 1868 do 1912 roku.

W tym czasie teren ten był własnością przedsiębiorstwa przetwórstwa drewna i węgla, ale powoli jego stan ulegał znacznemu pogorszeniu. W końcu w 1983 roku podjęto decyzję o przebudowie – nie było to jednak łatwe, gdyż okazało się, że japoński rząd ma w planach autostradę. Jej fragment miał przebiegać właśnie tędy.

Właściciel nie odpuścił, negocjacje zajęły mu co prawda aż 5 lat, ale w wyniku intensywnych rozmów poprowadzono autostradę w tak zaskakujący sposób! W pozostałych częściach obiektu nie czuć, że pod i nad biurami znajduje się autostrada. Nie ma tam szumu, wibracji ani hałasu, gdyż użyto nowoczesne materiały izolujące.

Fot. Free-Photos