Każdy kraj ma swoje własne przesądy, w które od wieków wierzą jego mieszkańcy. Nie inaczej jest z Japonią.

Nieszczęśliwe liczby

W Polsce to liczbę 13 uważa się za pechową. W Japonii jest ich więcej, a powodem jest zwykle… wymowa danego słowa. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni unikają liczby 4, ponieważ jej wymowa jest podobna do słowa shi oznaczającego śmierć. Podobnie jest z 9, której wymowa ku oznacza cierpienie oraz 43 wymawiane tak samo, jak shisan czyli martwy noworodek. 

Czarny kot przynosi… szczęście

Japończycy podobnie jak Polacy zwracają uwagę na przebiegające im drogę czarne koty, jednak inaczej odczytują ten znak. W naszym kraju taka sytuacja zwiastuje pecha, tymczasem w Japonii ludzie spodziewają się raczej szczęścia. 

Poranne i wieczorne pająki

W Polsce czasem mówi się o tym, że zabicie pająka przynosi pecha oraz złą pogodę. W Japonii sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ bierze się pod uwagę porę dnia, w jakiej zobaczyliśmy stworzenie. Pająki poranne zwiastują szczęście, natomiast wieczorne pecha. Tych drugich możemy śmiało pozbawić życia.

Rzeczy, których nie wolno robić w nocy

Wykonując niektóre aktywności w nocy, według Japończyków również ściągamy na siebie nieszczęście. Gwizdanie w nocy to wywoływanie duchów i potworów, natomiast obcinanie paznokci rzekomo sprowadza na nas lub naszych rodziców wczesną śmierć. W nocy najlepiej jest więc po prostu spać… byle nie z głową na północ, gdyż tak układa się ciała zmarłych w trumnach. 

Olga, foto: Mariamichelle / Pixabay