You are here
Home > Azja > Japonia – z czego słynie?

Japonia – z czego słynie?

Kyoto

Oczywiście można wymienić tu całą listę zabytków, znanych miast i innych popularnych atrakcji, ale skupimy się na innych wydarzeniach oraz ciekawostkach.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że Japonia jest jedynym krajem na świecie, który zaatakowano bronią nuklearną w 1945 roku – zniszczenia w miastach Hiroszima i Nagasaki były ogromne. W trakcie tej wojny Japończycy zabili więcej Chińczyków niż zginęło wtedy Żydów.

Co więcej, Rosja i Japonia nadal nie podpisały traktatu pokojowego kończącego drugą wojnę światową, co oznacza, że formalnie nadal trwają w konflikcie.

W Japonii bałwan zwykle składa się z dwóch kul ustawionych jedna na drugiej – dlaczego tak? Otóż Japończycy, lepiąc bałwana, inspirują się Darumą, grubą lalką bez rąk i nóg. Dzięki temu ulepienie idealnej postaci jest banalnie proste!

Warto też wiedzieć, że Chrześcijanie stanowią w Japonii mniej niż 1% wyznawców, ale święto Bożego Narodzenia jest niezwykle popularne i lubiane. Co prawda od połowy lat 70. obchodzi się je dość oryginalnie – co w przypadku Japonii nie powinno nas już dziwić – bardzo często w KFC albo chociaż z kubełkiem z tego lokalu.

Nikogo zatem nie zaskakują ogromne kolejki przed lokalem albo rezerwacja jedzenia nawet 3-4 tygodnie wcześniej. Symbol KFC, słynnego dziadka, należy zaś ubrać w strój Świętego Mikołaja.

Przed większością restauracji w Japonii ujrzymy witrynę ze sztucznym jedzeniem. Dania te mają wyglądać dokładnie tak jak serwowany posiłek i zachęcać do wejścia do lokalu. Sampuru – sztuka tworzenia sztucznego jedzenia obowiązuje tu od XX wieku.

Wiecie, że czarny kot nie przynosi w Japonii pecha? A nawet – podobno przynosi szczęście! Zaskakujących dla nas faktów jest dużo więcej. Macie może tatuaże? Otóż w licznych łaźniach, które są publiczne, a nawet w gorących źródłach, nie będziecie mogli się wykąpać. Jest jeden warunek – musicie zakryć swój tatuaż. Osoby, które mają wytatuowane całe ciało, mogą mieć jednak problem.

Fot. Walkerssk

Top