Autobus
W Japonii są różne sposoby płacenia za przejazd autobusowy. W niektórych autobusach obowiązuje opłata stała niezależnie od odległości (tak jak w autobusach komunikacji miejskiej w Polsce), uiszczana przy wsiadaniu do autobusu gotówką lub kuponem biletowym (kaisûken), który można nabyć u kierowcy; w innych – przy wsiadaniu należy pobrać z automatu specjalną kartę numerową (seiriken), według której obliczana jest opłata za przejazd, uiszczana przy wsiadaniu, przy czym wysokość opłaty zależy od odległości. Można wykupić bilet miesięczny (teikiken). Trasa autobusowa jest opisana nazwami dzielnic, miejsc lub miejscowości (zawsze wyłącznie znakami japońskimi) i niekiedy dodatkowo numerem.

Metro
Metro znajduje się nie tylko w Tokio, lecz także w Sapporo, Jokohamie, Nagoyi, Kioto, Osace, Kobe i innych miastach. Jego sieć obejmuje zazwyczaj główne centrum miasta. Połączenia są dość skomplikowane, trzeba zatem przed skorzystaniem z tego środka lokomocyjnego sprawdzić je dokładnie na planie miasta lub na znajdujących się na stacjach planach połączeń.

Koleje podmiejskie
Świetnie rozbudowana jest sieć lini kolei podmiejskich wielkich miast. Wielu mieszkańców dojeżdża tymi liniami do pracy, szkół itd. Bilety kupuje się w automacie przed wejściem do pociągu.

Taksówka
Taksówki w Japonii są dość drogie. Postoje taksówek znajdują się przeważnie przy dworcach lub lotniskach, a w mieście taksówki zatrzymuje się na ulicy.

Tramwaj
W Japonii pozostało już niewiele linii tramwajowych, np. w Tokio jest tylko jedna.