Natto – słynna potrawa symbolem Japonii
Kuchnia japońska słynie z różnych oryginalnych potraw – jedną z nich jest tzw. natto, czyli produkt z soi, którą wcześniej poddano naturalnemu procesowi fermentacji za pomocą odpowiednich bakterii. Jednych zachwyca smakiem, innych zdecydowanie odstrasza.
Natto – potrawa ze sfermentowanych ziaren soi
Natto to charakterystyczne potrawa japońska przyrządzana ze sfermentowanych ziaren soi. Wyróżnia ją między innymi smak, zapach, jak i konsystencja. Fermentacja sprawia, że soja staje się lepiej przyswajalna przez organizm oraz łatwiej trawiona. Dzięki niej składniki odżywcze są lepiej wchłaniane przez organizm.
Wystarczą dwie łyżeczki natto spożywane na co dzień, aby korzystnie wpłynąć na organizm człowieka. Jest wegetariańska, ale ma wysoką zawartość białka i składników mineralnych. Soja sfermentowana zawiera też cenne izoflawony sojowe oraz bakterie probiotyczne. Japończycy wierzą, że jest ona sekretem długiego i zdrowego życia, ale dla turysty natto jest prawdziwym wyzwaniem kulinarnym.
Jak przyrządza się natto?
Według legendy sposób na produkcję natto opracowano aż 1000 lat temu.Kiedyś ziarna soi przechowywano w ściśniętych snopkach trawy ryżowej, aby doprowadzić do rozwoju bakterii Bacillus Natto. Efektem jest rozpoczęcie procesu wytwarzania nattokinazy. Obecnie do przyrządzenia natto potrzebny jest specjalistyczny sprzęt do fermentacji.
Właściwości prozdrowotne potrawy
Jest uznawana za jedną z najzdrowszych potraw na świecie. Zawiera witaminę K2mk7, która ma działanie wspomagające leczenie miażdżycy i osteoporozy, jest też pomocna w walce z chorobami serca, stwardnieniem rozsianym, cukrzycą i kamieniami w nerkach. Dodatkowo opóźnia starzenie się organizmu.
„Natto” – skąd taka nazwa?
Nazwa natto pochodzi od nattokinazy, procesu, który upłynnia krew, obniża poziom cholesterolu, rozpuszcza skrzepy i obniża ciśnienie krwi.
Japoński specjał czy ohyda?
Natto to jedna nie tylko z wyjątkowo znanych, ale i najbardziej specyficznych dań kuchni japońskiej. Zwykle stanowi element tradycyjnego śniadania japońskiego – rozsmarowuje się je na toście z masłem – lub przekąskę. Można też serwować je jako samodzielne danie z ryżem, wodorostami i sosem sojowym.
Jej zaletami są wysokie walory odżywcze, ale nie każdy jest w stanie ją zjeść ze względu na jej wyjątkowo charakterystyczny zapach oraz kleistą konsystencję. Na wielu robi zbyt odpychające wrażenie ze względu na smak, zapach i konsystencję gęstego śluzu, mimo że uchodzi za jeden z japońskich specjałów.
Kar.kw.(Fot. Pixabay)