Pierożki azjatyckie, chińskie i japońskie, są chętnie wybierane na lunch – pyszne, zdrowe, sycące, przygotowywane ze świeżych składników i ziół. Warto skusić się na nie, gdyż są zupełnie inne od tradycyjnych polskich pierogów. Poniżej ich krótka charakterystyka – oferta jest tak różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Kuchnia nie zna granic – codziennie możesz kulinarnie wybrać się do innej części świata i skosztować różnych specjałów na śniadanie czy obiad. Warto dogadzać podniebieniu, poznając najróżniejsze smaki, również z dalekich stron. Dużą popularność zdobyły azjatyckie pierożki przygotowywane na parze – uniwersalne i zdrowe. Za co je tak polubiliśmy?
Fenomen azjatyckich pierogów
Przede wszystkim – są niezwykle aromatyczne. Przygotowywane ze świeżych składników i z dodatkiem ziół pachną wyśmienicie. Dobór smaków, przypraw dalekowschodnich, np. kolendry czy imbiru, a także sosów dodaje im wyrazistości. Zwykle serwuje się je z sosem sojowym, na bazie chili, ew. z orzechowym.
Chińskie pierogi wonton
Wśród dań kuchni chińskiej warto też spróbować pierożków wonton. Tradycyjnie nadzienie przygotowuje się z mielonej wieprzowiny lub krewetek, sosu sojowego i oleju sezamowego. Często są też serwowane w zupach. Zupa wonton to aromatyczny bulion z pierożkami, z dodatkiem kapusty pekińskiej.
Dim sum – popularne pierożki chińskie
Lekkie pierożki Dim sum są jednym z flagowych dań chińskiej kuchni – szybkie i łatwe w przygotowaniu stały się popularną przekąską. Mają kształt fantazyjnej sakiewki. Dim sum składa się z ciasta na wontony, różnego rodzaju mięsa (zwykle nadziewa się je mięsem wieprzowym, ale może też być to wołowina czy kurczak), krewetek, cebuli, pora, imbiru, sosu sojowego i oleju sezamowego. Podaje się je z różnymi sosami do maczania. Wzbogaca się je też marchwią i kolendrą papryczki chilli, a serwuje z sałatką z alg morskich lub ogórkami doprawionymi chilli.
Gyoza – pierożki japońskie
Gyoza to znana potrawa w kuchni japońskiej. Wystarczy kapusta pekińska, około pół kg wieprzowiny, cebulka dymka, szczypiorek, kawałek imbiru, dwa ząbki czosnku, ocet sezamowy i ryżowy, a także aromatyczny sos teriyaki. Flagowa przekąska z Kraju Kwitnącej Wiśni to świetna opcja na lunch w pracy – tradycyjnie gyoza są smażone tylko z jednej strony tak, by uzyskać chrupiącą skórkę. Mogą być smażone na oleju lub podawane w wersji lżejszej – gotowane na parze.
Pierożki momo – przysmak z Tybetu
Kuchnia Nepalu jest mniej popularna od chińskiej, ale pierogi momo to danie, którego zdecydowanie warto spróbować. Z ciasta formuje się kulki, do których wkłada się wybrany farsz, np. kaczkę z pomarańczą, wieprzowinę lub kurczaka z kolendrą. Gotuje się je w naczyniu pod przykryciem przez około 10-12 minut – momo mają charakterystyczny kształt, są puszyste i wyśmienite w smaku. Zwykle podaje się je z ostrymi sosami, wymieszane z sosem chili na bazie warzyw. Dużą popularność zdobyły także w Indiach.
Kar.kw., f: n23club / pixabay