Tokio – opis miasta

Tokio jest stolicą Japonii. Dziesięć procent Japończyków żyje w Tokio i aż dwadzieścia procent ludności mieszka wokół niego. W 2007 r. liczba mieszkańców miasta wynosiła 12.790.000. Stolica Japonii jest centrum biznesu, handlu i przemysłu w kraju, a także całej Azji. Należy do części państwa, zwanej niziną Kantō. Przez Tokio płyną dwie rzeki. Jedną z nich jest Sumida, która biegnie z północy na południe i wpada do Zatoki Tokijskiej. Druga to Tama, która płynie z zachodu na wschód. Rzeka ta jest granicą między Tokio a Kawasaki.

W języku japońskim Tokio oznacza „wschodnia stolica”. Miasto stało się nią w połowie XIX wieku, kiedy nazwa „Edo” przekształciła się w Tokio. Wcześniej stolicą Japonii było Kioto. W edo żył ród shogunów Tokugawa, który sprawował władzę nad miastem. Edo w języku japońskim oznacza „ujście rzeki”.

W roku 1923 2/3 Tokio zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Katastrofę spotęgował ogromny pożar oraz 11 metrowa fala tsunami. Miasto ucierpiało także podczas II wojny światowej. Ponad 1/3 miasta została spalona przez ogień wywołany wybuchem bomb, a około 100.000 osób zmarło. Tokio było organizatorem letnich igrzysk olimpijskich w 1964 roku.

Dzielnice Tokio

Shibuya

Jedna z najbardziej kolorowych i obleganych dzielnic Tokio. Miejsce narodzin wielu japońskich trendów obowiązujących w modzie i rozrywce.

Shinjuku

Jedna z 23 dzielnic miasta, nazwa ta używana jest także do dużego obszaru rozrywkokowego, biznesowego i handlowego wokół stacji Shinjuku.

Asakusa

Jedna z nielicznych dzielnic Tokio, która zachowała atmosferę starego miasta. Główną atrakcją Asakusa jest Sensoji, bardzo popularna buddyjska świątynia, zbudowana w VII wieku.

Harajuku

Centrum najbardziej skrajnych kultur oraz stylów w modzie japońskich nastolatków, oferuje także centra handlowe dla dorosłych oraz kilka ważnych zabytków.

Odaiba

Duża sztuczna wyspa w Zatoce Tokijskiej. Wśród atrakcji wyspy jest kilka galerii handlowych, parki rozrywki, muzea oraz futurystyczna architektura, i urbanistyka.

Akihabara

Akihabara znajduje się w centralnej dzielnicy Tokio, słynie z wielu sklepów elektronicznych. W ciągu ostatnich lat, zyskała również sławę jako centrum hazardu i mangi. Przebudowa Dworca Głównego i okolic jest bliska ukończeniu, dzielnica zyska dzięki temu nowe oblicze.

Ginza

Ginza

Ginza najbardziej znana jest z drogich sklepów, restauracji i lokali rozrywkowych. Znajduje się tam wiele domów handlowych, butików, galerii sztuki, restauracji, nocnych klubów i kawiarni.

Ogrody i parki w Tokio

Góra Takao

Popularne miejsce do uprawiania wspinaczki górskiej. Rocznie miejsce to odwiedza ponad 2,5 miliona turystów. Na górze znajduje się buddyjska świątynia Takaosan Yakuōin Yūkiji.

Góra Mitake (Mitakesan)

Góra Mitake jest jedną z wielu atrakcji Parku Narodowego Chichibu-Tama-Kai, który obejmuje ponad 1250 kilometrów kwadratowych zalesionych gór, wzgórz, wąwozów i niektórych obszarów wiejskich. Oprócz popularnej świątyni Musashi Mitake, miejsce to oferuje różnorodne możliwości uprawiania turystyki pieszej pośród niemalże dziewiczej przyrody.

Koishikawa Kōrakuen

Koishikawa Korakuen jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych ogrodów w Tokio. Został zbudowany przez bliskich krewnych Szoguna Tokugawy na początku okresu Edo.

Rikugien

Rikugien jest jednym z najpiękniejszych ogrodów w tokio, który charakteryzuje sie typowym japońskim stylem. Wybudowany został przez Yanagisawa Yoshiyasu w roku ok. 1700. Rikugien dosłownie oznacza „sześć wierszy o ogrodzie”.

Park Ueno

Park Ueno

Park Ueno jest dużym parkiem publicznym, znajdującym się tuż obok Dworca Ueno. Park słynie z licznych muzeów i pomniku Saigo Takamori, ważnej osobowości późnego okresu Edo i wczesnego okresu Meiji.

Park Yoyogi

Jeden z największych parków w Tokio, wyposażony w szerokie trawniki, stawy i obszary leśne. Jest to świetne miejsce do uprawiania joggingu i organizowania pikników.

Pozostałe atrakcje:

Targ rybny Tsukiji
Pałac Cesarski
Muzeum Ghibli
Tsukishima
Tōkyō Tawā
Ryōgoku
Tōkyō Dōmu
Nippon Hoso Kyokai

Tokijskie świątynie i sanktuaria

Świątynia Sensoji

Buddyjska świątynia położona w Asakusa, dzielnicy okręgu Taitō. Została wybudowana ku czci bogini Kannon. Świątynia została ukończona w 645 i jest najstarszą w Tokio.

Sensoji

Sanktuarium Meiji

Sanktuarium poświęcone cesarzowi Meiji i jego małżonce cesarzowej Shoken. Zostało ukończone w 1920 roku i odbudowane po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej. Sanktuarium znajduje się obok parku Yoyogi. W świątyni przez cały rok obchodzone są różne imprezy i festiwale.

Świątynia Sengakuji

Sengakuji jest małą świątynią, znajdującą się w Minato-ku. Znana jest z cmentarza, gdzie pochowano 47 bezpańskich samurajów. Opowieść o nich jest jedną z najpopularnijeszych w Japonii.

Świątynia Zojoji

Świątynia Zojoji została zbudowana w roku 1393 i przeniesiona do obecnej lokalizacji w roku 1598. Jest główną światynią buddyjskiej sekty Jodo, w obszarze Kanto.

Świątynia Yasukuni

Świątynia została zbudowana w celu upamiętnienia tych, którzy zginęli w czasie wojny w kraju i oddali swoje życie, aby pomóc budować podstawy pokojowej Japonii (Yasukuni).

Wydarzenia w Tokio

Tokyo Motor Show

Jednen z największych pokazów mooryzacyjnych, odbywających się na świecie. Pokazy przedstawiają najnowsze koncepcje pojazdów oraz wiele prawykonań.

Samochody osobowe
Pokaz pojazdów osobowych obejmuje część pokazu. Większość wiodących producentów wystawia swoje najnowsze modele aut. Możesz dostać się do środka, dotknąć i zbadać wiele modelów samochodów.

Pojazd użytkowe
Sekcja obejmuje pojazdy takie jak autobusy, ciężarówki czy samochody dostawcze. Można odwiedzić wiele pojazdów i dowiedzieć się o najnowszych funkcjach i akcesoriach, które pozwalają operatorom pojazdów wykonywać swoją pracę łatwiej i bezpieczniej. Można także zobaczyć różne modele koncepcyjne reprezentujące najnowsze technologie w pojazdach.

Motocykle
Pokaz motocykli odbywa się z udziałem głównych krajowych producentów, takich jak Honda, Yamaha, Suzuki i Kawasaki, a także tych z zagranicy – Ducati i Harley Davidson. Pokazują swoje najnowsze i najlepsze modele. Można również zobaczyć motocykle wyścigowe i najnowsze modele koncepcyjne.

Tokyo Anime Fair

Jedna z największych imprez na świecie związanych z animacją. W targach bierze udział ponad 250 japońskich i zagranicznych telewizji i wytwórni filmowych.

Tokyo Game Show

Targi gier video organizowaną pod nazwą Tokyo Game Show są największa tego typu imprezą na świecie. Organizowane od 1996 roku pokazy wykorzystują producenci gier, prezentując swoje najnowsze innowacje i technologie.

Tokyo Marathon

W maratonie uczestniczy około 32,000 zawodników. W odcinku 10-cio kilometrowym udział bierze 3,000 zawodników obu płci, do których należą także zawodnicy niepełnosprawni fizycznie i umysłowo.