Planujesz wymarzony urlop w Japonii? Masz już w zasadzie wybrany hotel, kupioną walizkę, szukasz taniej oferty i wylatujesz? Zastanawiasz się tylko, co zrobić z psem lub kotem podczas urlopu?

Na czas Twojego urlopu musisz zadbać o opiekę dla swojego pupila. Możliwości jest kilka – możesz poprosić kogoś z rodziny, aby przygarnął czworonoga na kilka dni lub tygodni, zawieźć go do kogoś znajomego. Musi to jednak byś osoba, którą pupil zna, akceptuje i lubi.

Z kotem jest łatwiej – wystarczy, że co jakiś czas ktoś znajomy zajrzy do mieszkania, aby go nakarmić. Jednak w przypadku psiaka sprawa jest bardziej skomplikowana – jeśli nie masz z kim go zostawić, hotel dla psa będzie dobrym rozwiązaniem. Poniżej omawiamy poszczególne opcje, ich wady i zalety.

Pies pod opieką rodziny lub znajomych

Rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, może przyjaciel? Nasza pierwsza myśl, z kim zostawić pupila, to zwykle właśnie nasi bliscy. To lepsze rozwiązanie niż hotel dla psa, bo zwierzak zna i ufa takim osobom, jeśli u nich bywa, zna też ich mieszkanie, czuje się bezpiecznie. Ważne, aby ta osoba zdawała sobie sprawę, że jest to ważny obowiązek i podejmuje go świadomie.

Opiekun musi zdawać sobie sprawę, że psiak zmieni jego życie i przyzwyczajenia, czyli wyjść kilka razy na spacer, wstawać wcześniej, karmić o konkretnej godzinie, a także pobawić się. Warto dobrze dobrać taką osobę – jeśli wiemy, że jest mało odpowiedzialna, lepszym wyborem będzie hotel dla kota i psa. Opieka nad zwierzakiem nie może być dużym obciążeniem i problemem.

Dog-walker

Jeśli wśród najbliższych nie ma osoby, która może zaopiekować się psem, można skorzystać z usług tzw. dog-walkera. Za odpowiednią opłatą wyprowadzi on czworonoga na spacer – liczba i długość są do ustalenia, nakarmi go i pobawi się z nim. Dog-walkerzy to opiekunowie, sprawdzają się zwykle jako wsparcie dla osób intensywnie pracujących, których nie ma w domu nawet kilkanaście godzin. Pies nie zna takiej osoby, co może być problemem, ale na szczęście zwykle są to ludzie otwarci, przyjaźni, lubiący kontakt ze zwierzęciem, chętnie spędzający w ten sposób czas.

Nie da się jednak ukryć, że zwykle ich nie znamy – warto poznać się wcześniej, zapoznać psa z dog-walkerem. Dobrze jest skorzystać z polecenia osób, które już korzystały z usług danego „wyprowadzacza”. Nie powinien to być przypadkowy student, a osoba znająca psa i jego potrzeby, odpowiedzialna i zdyscyplinowana. W zawodzie tym są już też profesjonaliści z odpowiednim certyfikatem ukończenia kursu z behawiorystkyki zwierzęcej, wiedzą, jak się zachować w razie ataku innego psa itd. Trzeba mieć świadomość, że dog-walker ma zwykle kilka psiaków pod opieką, więc nasz przyjaciel i tak długo będzie sam, ale nakarmiony i wyprowadzony.

Hotel dla psów i kotów

Jeśli pupil źle znosi samotność, najlepiej wybrać się na psi hotel. Tu będzie pod stałą opieką, wyjdzie na spacer pobiegać, dostanie jeść, a nawet pobawi się z ludźmi i innymi psami. W takich miejscach zwykle pracują ludzie z powołaniem, ale warto mieć pewność i skorzystać z hotelu dla psów poleconego przez znajomych lub weterynarza.

karo;f: auntmasako /Pixabay